Dette er spørsmålet vi får mest fra grossistkjøpere i 2026, og det fortjener et rett svar - ikke et vagt «det kommer an på».
Så la oss kjøre de faktiske tallene.
Hvert kvartal vurderer salgsteamet hva som beveger seg raskest på tvers av grossistkundebasen vår: reparasjonskjedene som bestiller 200–500 enheter månedlig, de regionale distributørene som leverer til uavhengige butikker, operasjoner med flere-steder som sporer marginen per reparasjonsjobb på samme måte som en restaurant sporer margin per bord. Samtalen mellom iPhone 14 og iPhone 15 dukker opp hele tiden akkurat nå fordi begge modellene er i reparasjonsområdet for store-volum, grossistprisene er vesentlig forskjellige, og kundebelastningspotensialet varierer på måter som ikke alltid er åpenbare.
Det som følger er marginanalysen vi kjører internt. Vi publiserer den fordi vi tror at kjøpere som forstår hele bildet, tar bedre kildebeslutninger - og bedre kildebeslutninger har en tendens til å bli langsiktige-relasjoner.
Hvorfor er denne sammenligningen viktig i 2026?
For å forstå hvorfor disse to modellene er den rette sammenligningen akkurat nå, må du forstå hvor de sitter i reparasjonslivssyklusen.
Det globale reparasjonsmarkedet for smarttelefoner anslås å nå 22,66 milliarder dollar i 2026, og vokse med omtrent 8 % årlig gjennom 2035, drevet av at forbrukere velger reparasjon fremfor erstatning ettersom enhetsprisene stiger. Innenfor dette markedet representerer skjermreparasjon konsekvent den største enkeltkategorien - skjermreparasjon og -erstatning, og utgjorde 40 % av alle reparasjonstyper i 2023, og denne andelen har holdt seg stabil.
iPhone 14-serien ble lansert i september 2022 og går nå inn i det bransjen kaller "toppreparasjonsvinduet" --enheter er gamle nok til å ha samlet skade, brukere har allerede bestemt seg for å beholde dem i stedet for å oppgradere, og grossistpriser for deler har stabilisert seg etter -premieperioden etter lanseringen. iPhone 15, lansert i september 2023, er omtrent 12 måneder bak denne kurven: reparasjonsvolumet vokser raskt, prisene er fortsatt litt høye, og marginstrukturen endrer seg aktivt.
Spørsmålet er ikke hvilken modell som er "bedre". Det er den, akkurat nå, i ditt spesifikke marked, som legger mer penger i lommen per skjermjobb.
Del 1: Sammenligning av engroskostnader - Hva du faktisk betaler
La oss starte med hva du betaler på fabrikknivå, for det er her marginligningen begynner.
iPhone 14 Series - engrospriser (FOB Shenzhen, mai 2026)
| Modell | Hard OLED (MOQ 50) | Myk OLED (MOQ 50) | Original refurb (MOQ 20) |
|---|---|---|---|
| iPhone 14 | $23.00 | $34.00 | $61.00 |
| iPhone 14 Plus | $26.00 | $37.50 | $68.00 |
| iPhone 14 Pro | $31.00 | $43.00 | $82.00 |
| iPhone 14 Pro Max | $36.00 | $50.00 | $96.00 |
iPhone 15-serien - engrospriser (FOB Shenzhen, mai 2026)
| Modell | Hard OLED (MOQ 50) | Myk OLED (MOQ 50) | Original refurb (MOQ 20) |
|---|---|---|---|
| iPhone 15 | $28.50 | $41.00 | $73.00 |
| iPhone 15 Plus | $32.00 | $46.50 | $85.00 |
| iPhone 15 Pro | $38.00 | $52.00 | $100.00 |
| iPhone 15 Pro Max | $43.00 | $61.00 | $114.00 |
Avstanden på like-for-liknende modeller: iPhone 15-standarden kjører omtrent $5,50–$7,00 mer per enhet enn iPhone 14 med Soft OLED-kvalitet. For Pro-modeller øker gapet til $9–$11 per enhet.
Med 100 enheter per måned er det $550–$1100 mer i månedlige delekostnader for 15-serier. Denne forskjellen må gjenvinnes i høyere kundegebyrer, høyere volum eller lavere avkastning - og dataene forteller en klar historie om hvilket scenario som utspiller seg i markedet.

Del 2: Hvilke verksteder belaster faktisk kunder?
Deler koster bare saker i sammenheng med hva du kan lade. La oss se på reelle markedspriser.
Tredjepartsverksteder tar vanligvis 20–40 % mindre enn Apple for vanlige reparasjoner som skjerm- og batteribytte. Apple tar $279 for iPhone 14-skjermreparasjon og $329 foriPhone 15 Pro Max- tredjeparts-butikker kjører vanligvis $220–$270 for samme jobb.
Fra våre engroskundedata på tvers av butikker i USA, Storbritannia, Tyskland og Australia, her er hva uavhengige verksteder tar betalt i 2026 for skjermerstatning (myk OLED-kvalitet, alt-):
Uavhengig reparasjonsverksted detaljpris - kundeavgift (mai 2026)
| Modell | USAs marked | Det britiske markedet | Tysk marked | australske marked |
|---|---|---|---|---|
| iPhone 14 | $145–$180 | £120–£155 | €135–€170 | A$210–A$260 |
| iPhone 14 Pro | $175–$220 | £145–£185 | €160–€200 | A$255–A$315 |
| iPhone 14 Pro Max | $195–$240 | £165–£205 | €180–€225 | A$285–A$345 |
| iPhone 15 | $165–$210 | £140–£175 | €155–€190 | A$245–A$295 |
| iPhone 15 Pro | $205–$255 | £170–£215 | €190–€235 | A$300–A$360 |
| iPhone 15 Pro Max | $230–$280 | £195–£240 | €215–€260 | A$335–A$395 |
Dette er områdene vi ser fra kunder som deler prisdata - spredningen reflekterer geografisk markedskonkurranse og butikkposisjonering. Budsjettbutikker i konkurransedyktige hovedgater sitter i den nedre enden; butikker med sterk anmeldelsesprofil og mindre lokal konkurranse sitter i den øvre enden.
Del 3: Marginberegningen - modell for modell
Her blir det interessant. La oss bygge en ren marginsammenligning ved å bruke en konsistent metodikk: Myk OLED-kvalitet (den vanligste lagerførte for nåværende-generasjonsmodeller), MOQ-50-grossistpriser, amerikansk markedspris i midtpunktet og en standard lønnskostnad på 35 USD.
iPhone 14 standard
- Engrospris: $34,00
- Frakttildeling per enhet: ~$2,50
- Arbeid: $35,00
- Totale landingskostnader:$71.50
- Kundegebyr (amerikansk midtpunkt):$162
- Bruttomargin per jobb:$90.50 (55.9%)
iPhone 15 standard
- Engrospris: $41,00
- Frakttildeling per enhet: ~$2,50
- Arbeid: $35,00
- Totale landingskostnader:$78.50
- Kundegebyr (amerikansk midtpunkt):$187
- Bruttomargin per jobb:$108.50 (58.0%)
iPhone 14 Pro
- Engrospris: $43,00
- Frakt: $2,50
- Arbeid: $35,00
- Totalkostnad:$80.50
- Kundeavgift:$197
- Bruttomargin:$116.50 (59.1%)
iPhone 15 Pro
- Engrospris: $52,00
- Frakt: $2,50
- Arbeid: $35,00
- Totalkostnad:$89.50
- Kundeavgift:$230
- Bruttomargin:$140.50 (61.1%)
Mønsteret er tydelig:iPhone 15 gir høyere absolutt margin per jobb og en beskjedent bedre marginprosentpå tvers av hver modellsammenligning. De høyere delenekostnadene på $7 er mer enn oppveid av den høyere kundekostnaden på $25–33 som markedet for øyeblikket støtter for reparasjoner i 15-serien.

Del 4: Volum - Hvilken modell har flere reparasjonsjobber akkurat nå?
Margin per jobb forteller bare halve historien. Den andre halvparten er hvor mange jobber per måned du faktisk gjør.
Det er her iPhone 14 for tiden har fordelen.
Basert på ordrevolumdata fra våre grossistkunder:
iPhone 14-serien gikk inn i sitt toppreparasjonsvindu på slutten av 2024 og har nå maksimal etterspørselshastighet. Enhetene er 3+ år gamle, skjermer sprekker med den høyeste hastigheten i livssyklusen, og brukere som kjøpte 14 ved lanseringen har i stor grad bestemt seg for å holde i stedet for å oppgradere til 16. Vi ser iPhone 14 standard og 14 Pro som de to beste modellene målt i volum i våre engrosbestillinger for Q1 2026.
Reparasjonsvolumet for iPhone 15 vokser raskt - ca. 35–40 % kvartal-over-kvartal i våre fraktdata -, men det starter fra en lavere base. Enheter er bare 2,5 år gamle, og den naturlige skadeakkumuleringskurven betyr at reparasjonstoppen fortsatt er 9–12 måneder unna.
I 2023 ble 72 millioner smarttelefoner reparert i USA på grunn av sprukne skjermer, opp 18 % fra 2022 -, og den banen har ikke snudd. Begge modellene kjører på et voksende marked. Men akkurat nå er iPhone 14 der volumet er.
Praktisk implikasjon:Hvis du velger én modell for store lagerbeholdninger, tilbyr iPhone 14 for øyeblikket høyere lageromsetning og mindre risiko for kontantstrøm- fra sakte-beholdning. iPhone 15 tilbyr bedre margin per jobb, men potensielt lavere hastighet avhengig av markedet.
Det sofistikerte svaret - som våre kunder med høyest-volum har landet på - er å lagerføre begge deler, med iPhone 14 som din primære volummodell og iPhone 15 som et marginoptimaliseringslag.
Del 5: Karakterstrategi - Hvor den virkelige marginen bor
Modellsammenligningen er bare en del av bildet. Innenfor hver modell har karaktervalg større innvirkning på margin enn selve modellforskjellen.
45 % av amerikanske forbrukere rapporterer at de vil betale ekstra for å få enheten reparert med originale eller OEM-kvalitetsdeler -, og i praksis er denne betalingsviljen-til-høyest på nåværende og nesten-gjeldende modeller som 14- og 15-serien.
Slik ser karakterstrategi ut i praksis for en butikk som kjører begge modellene:
Scenario A: Bare lagerhard OLED (laveste kostnad)
- iPhone 14 standard: $23 engros → $145 kostnad → $87 margin (60%)
- iPhone 15-standard: $28,50 engros → $155 charge → $89,50 margin (57,7%)
Scenario B: Stock Soft OLED (kvalitetsposisjonering)
- iPhone 14-standard: $34 engros → $162 kostnad → $90,50 margin (55,9%)
- iPhone 15 standard: $41 engros → $187 kostnad → $108,50 margin (58,0%)
Scenario C: Tilbud Original Refurbished som premium mersalg
- iPhone 14-standard: $61 engros → $219 kostnad → $120,50 margin (55,0%)
- iPhone 15-standard: $73 engros → $245 charge → $134,50 margin (54,9%)
Takeaway: Myk OLED gir den beste kombinasjonen av marginprosent og kundeaksept. Hard OLED ser bedre ut med marginprosent alene, men etterlater penger på bordet fordi de fleste kunder i 14/15-reparasjoner er villige til å betale for synlig kvalitet. Original Refurbished er et ekte oppsalgsverktøy - ikke et volumprodukt, men verdt å ha med seg for kunden som spesifikt spør om originale deler.
For verkstedeiere er kostnaden for skjerminnkjøp den mest kontrollerbare variabelen i marginer. Innkjøp direkte fra grossistleverandører i stedet for lokale distributører sparer vanligvis 15–30 % per skjerm. Det er her fabrikk-direkte priser skaper meningsfulle strukturelle fordeler fremfor kjøp fra innenlandske distributører.

Del 6: iPhone 14 Pro / 15 Pro Dynamic Island Factor
En kildenyanse som er spesielt viktig for Pro-modeller: Dynamic Island-utskjæringen, introdusert på iPhone 14 Pro og gjennomført gjennom 15 Pro, gjør paneljusteringen mer følsom enn tidligere modeller.
Billigere paneler med løse produksjonstoleranser gir synlige hull eller litt feiljustering rundt Dynamic Island-utskjæringen --kunder på Pro-modeller er mer sannsynlig å legge merke til dette fordi utskjæringen er en svært synlig designfunksjon. Vi har sporet en beskjedent høyere avkastning på Pro-modeller hentet fra lavere-fabrikker som spesifikt kan tilskrives dette problemet.
For Pro- og Pro Max-modeller handler hoppet fra Hard OLED til Soft OLED ikke bare om skjermkvalitet - Soft OLED-spesifikasjonen krever også strammere dimensjonstoleranser under produksjon, noe som reduserer tilpasningsproblemer med Dynamic Island. Hvis du har 14 Pro eller 15 Pro i stor skala, anbefaler vi Soft OLED som standardklasse i stedet for å behandle det som et premiumalternativ.
Del 7: Prisbane - Hva skjer med marginer i løpet av de neste 12 månedene
Kjøpsbeslutninger tatt i dag må ta hensyn til hvor prisene er på vei, ikke bare hvor de er nå.
iPhone 14 bane:Deleprisene har stort sett stabilisert seg. Vi forventer ingen betydelig ytterligere nedgang i 14-seriers engrospriser i løpet av de neste 6–9 månedene – tilbud og etterspørsel er omtrent balansert. Detaljhandelsprisene i markedet kan myke litt etter hvert som enhetene eldes, men etterspørselsvolumet vil forbli sterkt gjennom minst midten av 2027. Dette er en stabil, forutsigbar kategori.
iPhone 15 bane:Basert på historiske mønstre fra 13- og 14-serien, vil iPhone 15-deler synke omtrent 15–20 % i engrospris i løpet av de neste 12 månedene ettersom forsyningen modnes og iPhone 17 driver neste oppgraderingssyklus. Dette har to implikasjoner:
For det første vil iPhone 15-deler kjøpt til gjeldende priser være mindre verdt om 6 måneder - kjøp for å matche hastigheten din, ikke for å lagre. For det andre, ettersom engrosprisene faller mens detaljhandelsprisene faller saktere, vil marginen per jobb på 15-seriereparasjoner forbedre seg i løpet av de neste 12 månedene. Butikker som bygger sin iPhone 15-innkjøpskapasitet nå, vil bli bedre posisjonert ettersom modellen går inn i sitt eget toppreparasjonsvindu i slutten av 2026 til begynnelsen av 2027.
iPhone 16:Vi er i den tidlige premiumfasen på 16-seriedeler. Tilbudet modnes fortsatt, prisene er høye, og vi anbefaler begrenset innledende beholdning til prisene stabiliserer seg - sannsynlig Q3 2026. Ikke la marginoptikken på papiret føre til at du overlager tidlige livssyklusdeler som er vanskeligere å flytte hvis prisene faller kraftig.
Del 8: Dommen - Hvilken modell og hvordan den lagerføres
Basert på marginanalysen, volumdataene og prisbanen:
For maksimal nåværende lønnsomhet: lager begge deler, men annerledes.
iPhone 14 er volummotoren din akkurat nå. Det er høy etterspørsel etter reparasjoner, omsetningen er rask, og marginen per jobb er konsistent og forutsigbar. Stock 14 standard og 14 Pro som din primære beholdning, i myk OLED-kvalitet. Disse to modellene skal representere mesteparten av din iPhone-skjerminvestering i H1 2026.
iPhone 15 er din marginoptimerer og fremtidig-posisjoneringsspill. Lagre den på lavere dybde nå - nok til å dekke etterspørselen uten å sitte på varelageret - og øke dybden etter hvert som modellen eldes og reparasjonsvolumet vokser gjennom slutten av 2026. Marginen per jobb er allerede bedre enn 14-serien, og den kommer til å bli bedre ettersom prisene på deler synker.
Hvis du er i et førsteklasses marked (Storbritannia, Tyskland, Australia, Nord-Amerika high street), legg til Original Refurbished inventar for begge modellene i mindre kvanta. Selv om det er 10–15 % av volumet ditt, vil kundesamtalene som produktet muliggjør - og vurderingskvaliteten som kommer fra genuint førsteklasses reparasjoner - gir langsiktig- konkurransefortrinn.
Strømpeformelen vi anbefaler
For en butikk som utfører 150–200 iPhone-skjermreparasjoner per måned på tvers av alle modeller, her er lagerallokeringen vi foreslår basert på gjeldende markedsforhold:
| Modell | Karakter | Månedlige enheter | Begrunnelse |
|---|---|---|---|
| iPhone 14 | Myk OLED | 35–45 | Toppvolum, stabil margin |
| iPhone 14 Pro | Myk OLED | 20–30 | Høy margin, sterk etterspørsel |
| iPhone 14 Pro Max | Myk OLED | 10–15 | Lavere volum, høyest per-jobbmargin |
| iPhone 15 | Myk OLED | 20–30 | Økende etterspørsel, bedre margin/jobb |
| iPhone 15 Pro | Myk OLED | 15–20 | Premium markedsposisjonering |
| iPhone 14 (fornyet) | Opprinnelig | 5–8 | Oppsalgsverktøy, premiumkunder |
| iPhone 15 (fornyet) | Opprinnelig | 3–5 | Oppsalgsverktøy, sanne-tonebevisste kjøpere |
Totalt: 108–153 enheter månedlig - en fornuftig lagerdybde som går på 30 dager uten kontantstrømrisiko.
En siste merknad om innkjøpsstrategi
Marginanalysen ovenfor forutsetterfabrikk-direkte engrossalg av iPhone-skjermertil prisene vi har oppgitt. Hvis du kjøper gjennom innenlandske distributører eller flere mellommenn, vil det faktiske kostnadsgrunnlaget ditt være 15–30 % høyere, og marginberegningene ovenfor vil komprimeres tilsvarende.
Forskjellen mellom innkjøp fra en grossistleverandør direkte kontra lokale distributører sparer vanligvis 15–30 % per skjerm - til 150 enheter per måned til 34 USD gjennomsnittlig kostnad, det er USD 765–1530 USD per måned som forblir i lommen i stedet for en distributørs margin.
Det er den strukturelle forskjellen mellom å behandle sourcing som en transaksjon og å behandle det som en forretningsstrategi.










